Kategorija: DIY

Medienos panaudojimo galimybės ir būdai

Mediena yra labai universali ir plačiai naudojama. Yra begalė medienos panaudojimo būdų ir paskirčių, jau nuo seniausių laikų mediena buvo naudojama medžioklei, ugniai įžiebti, namams statyti, šilumai išgauti ir daugybei kitų dalykų. Medienos panaudojimas tikrai platus. Tai medžiaga, iš kurios šiandieninių technologijų pagalba, galima pagaminti praktiškai viską.

Plačiausiai žinomos medienos panaudojimo sritys yra:

  • Popieriaus gamyba. Popieriaus gamybai sunaudojama labai daug medžių. Tinkamiausia mediena popieriui gaminti yra spygliuočių mediena. Retkarčiais naudojamas ir medvilnės, lino ar kanapių pluoštas. Gaminant popierių iš medienos, tam naudojama medienoje esanti celiuliozė. Popieriui gaminti reikalingi įvairūs etapai, galutiniame etape gaminamas popierius laikraščiams, knygoms, kartonui bei kitoms reikmėms. Popierių galima perdirbti, perdirbtas popierius paprastai naudojamas laikraščiams ir tualetiniam popieriui. Įvairiais duomenimis Amerikoje kasmet kiekvienas žmogus sunaudoja maždaug 300 kg popieriaus! Vadinasi, tam reikia gana nemažai medienos.
  • Kuras. Mediena kurui naudojama tiek didmiesčiuose, tiek mažesniuose miesteliuose. Tai pagrindinė medžiaga kūrenimui. Kaitriausios yra ąžuolo, klevo, uosio, beržo maumedžio malkos. Tačiau taip pat kūrenimui naudojamos ir alksnio, juodalksnio, drebulės, pušies, liepos mediena. Tai vis dar viena populiariausių medžiagų šilumai ir energijai išgauti.
  • Medžio drožyba. Medis menininkams – laisvė fantazijai. Iš medžio galima išdrožti įvairiausias skulptūras ir kitokius dirbinius. Jais galima papuošti parkus, dideles erdves, kiemus, namus. Mediena niekada nebus senamadiška, ji visuomet madinga. Skulptūros ir jų gamyba lavina ne tik menininkų, tačiau ir visų kitų žmonių fantaziją. Malonu jomis gėrėtis, be to lavinamas estetinis skonis. Lietuvoje medinės skulptūros gana populiarios, nemažai jų galima rasti kaimo turizmo sodybose, muziejuose, parkuose.
  • Baldų gamyba. Medienos baldai labai vertinami ir laikomi prabangos dalyku. Jų kaina gana nemaža, tačiau jie yra ilgaamžiai ir kokybiški. Labiausiai baldų gamybai tinka ąžuolo mediena, ji laikoma tvirčiausia ir geriausia mediena. Tačiau, taip pat naudojama ir alksnio, beržo, pušies, juodalksnio mediena. Mediniai baldai gali būti perduodami ir ateities kartoms, nes jie ilgaamžiai, gerai išsilaiko net kelis šimtmečius.
  • Statybos. Statybos viena plačiausių medienos panaudojimo sričių. Čia galima atlikti begalę architektūrinių sprendimų, o taip pat panaudoti medieną ir kaip interjero detalę. Mediniai namai statomi jau nuo seniausių laikų. Tai viena geriausių statybinių medžiagų. Be to, mediniai namai yra ilgaamžiai ir ekologiški, o šiandien tai ypač aktualu. Taip pat, dažnai mediena naudojama grindims, sutvirtinimams, durims, langams. Nors plastikiniai langai šiandien populiaresni, vis dėlto, yra žmonių, kurie mieliau renkasi medinius langus ir duris. Labai gražiai ir prabangiai atrodo mediniai laiptai, sienos. Vasara ypač norisi turėti terasą, o mediena tam puikiai tinka. Medinės terasos ne tik jaukios, tačiau atrodo stilingai, o laiką jose leisti labai malonu.

Be anksčiau minėtų medienos panaudojimo būdų, mediena taip pat plačiai naudojama namų ir sodo interjere, aksesuarų gamyboje, mediena taip pat naudojama ir gaminant drabužius. Gražiai ir stilingai atrodo mediniai nuotraukų rėmeliai, lentynos, veidrodžių rėmai, šaukštai bei kiti stalo įrankiai. Jie tinka prie įvairaus interjero ir suteikia jaukumo. Medienos gaminiai tikrai neatrodo senamadiškai ar nekokybiškai, priešingai, mediniai gaminiai yra itin kokybiški. Taip pat vis dar gaminamos medinės valtys, plaustai. Kaimuose dar galima sutikti medinių vežimų ir kitų senovę primenančių daiktų. Medienos panaudojimo spektras labai platus, nuo popieriaus, namų iki drabužių ir interjero detalių. Tai viena iš nedaugelio natūralių medžiagų, kurios pasižymi universalumu, ilgaamžiškumu ir kokybe.

Kaip pašalinti rašalo dėmes nuo medienos

Rašalo dėmės, vienos sunkiausiai pašalinamų, ypač jei jos įsisenėjusios. Rašikliu stalas ištepamas gana dažnai, pirma mintis taip nutikus – stalas nebenuvalomas. Tuomet kyla mintis, jog stalas ar kitas medinis baldas buvo pakankamai brangus ir prasideda savęs graužatis. Vis dėl to, rašalo dėmės nėra neįveikiamos, šiek tiek pasistengus ir į pagalbą pasiėmus tam tikras priemones, tokias dėmes galima pašalinti. Tam yra keletas būdų, rašalo dėmes galima pašalinti indų ploviklio, valgomosios sodos arba vaitspirito pagalba.

Indų ploviklis. Indų ploviklis efektyviausiai pašalina šviežias rašalo dėmes. Tai efektyvi priemonė, dėl savo riebalus šalinančių savybių. Jis pašalina dėmę ir neleidžia jai įsigerti į medieną. Nedideliame inde sumaišykite pusę arbatinio šaukštelio indų ploviklio ir 1/3 puodelio karšto vandens. Išmaišykite, kad gerai suputotų. Prieš pradedant valyti dėmę, įsitikinkite, jog paruoštas mišinys nėra kenksmingas medienai. Tam paimkite mažą gabalėlį medvilninio audinio, pamirkykite jį putose ir išbandykite ant mažo plotelio. Jei putos nekenkia paviršiui, tuomet galite sudrėkinti audinį ir nuvalyti juo visą dėmės plotą. Stenkitės audinį drėkinti tik putomis, o ne po jomis esančiu vandeniu. Kai tai padarėte, išplaukite šluostę ir nuvalykite ja tą pačią vietą, paskui nusausinkite ją švariu rankšluosčiu. Jei nepavyko pašalinti dėmės, galite naudoti plieno vatą. Trinkite dėmę švelniausia plieno vata, suvilgyta skystame vaške. Trinkite labai švelniai. Vėliau nuvalykite švariu audiniu.

Vaitspiritas. Dar viena priemonė, padėsianti išvalyti nepageidaujamas rašalo dėmes. Suvilgykite medvilninį audinį su vaitspiritu ir pabandykite švelniai patrinti vietą po stalu, ar kitur, kur nesimatytų. Jei pastebite, jog vaitspiritas kenkia paviršiui, vadinasi šis būdas jums netiks. Tačiau, jei nieko nepastebite galite naudoti šią priemonę. Labai lengvai patrinkite dėmėtą vietą su suvilgytu audiniu, o paskui nuvalykite viską drėgna šluoste. Jei dėmė nėra įsisenėjusi, turėtumėte lengvai ją pašalinti, tačiau jei nepavyksta, gali prireikti plieninės vatos. Suvilgykite ją su vaitspiritu ir lengvai patrinkite dėmę, stenkitės nepažeisti paviršiaus. Kuo mažiau jį pažeisite, tuo lengviau bus jį padengti ir vėl paruošti naudojimui. Švariu audiniu nuvalykite vaitspiritą ir drožles. Dėmė turėtų būti išvalyta. Jei reikia, padengite medieną apsaugine priemone, jei nėra būtina, tuomet padengite tą vieta vašku arba nupoliruokite.

Soda. Soda taip pat tinka tokių dėmių valymui. Ji nepakenkia medienai, todėl galima saugiai naudoti. Norint išvalyti rašalo dėmes sodos pagalba, reikia pasigaminti sodos pastą. Tam prireiks sodos ir pusės puodelio vandens. Šį mišinį tepti ant dėmės ir palaukti kol sutirštės ir pasidarys tąsi masė. Įsitikinkite, jog masė pilnai pasiskirstė ant dėmės, jei reikia, pirštų pagalba paskirstykite sodos masę, kad padengtų visą dėmę. Dabar lieka tik laukti, nereikia trinti ir kitaip šveisti šios vietos, soda atliks visą darbą. Šią pastą reikėtų ant dėmės palaikyti maždaug 10-15 min., vėliau drėgnu audiniu švelniai nuvalyti sodos mišinį. Jei reikia galima procedūrą pakartoti. Jeigu dėmė didesnė, gali prireikti ir keleto pakartojimų. Kai dėmė išvalyta, būtina gerai nusausinti švaria šluoste.

Būtų labai apmaudu, jei dėmė sugadintų ir pažeistų baldą ar medinę interjero detalę neišvalomai. Rašalo dėmės sutinkamos gana dažnai, tačiau nereikia manyti, kad jos sugadino medieną ir nebegalėsite jų išvalyti. Laimei, yra keletas būtų, kurie tikrai veiksmingi ir patikrinti laiko. Pasinaudojus šiomis priemonėmis, galima be didelio vargo pašalinti dėmes ir vėl naudoti savo mėgiamus baldus ar daiktus. Svarbu laiku pastebėti dėmę ir nelaukti kol ji įsisenės. Kuo senesnė dėmė, tuo sunkiau ją išvalyti.