Mediena yra labai universali ir plačiai naudojama. Yra begalė medienos panaudojimo būdų ir paskirčių, jau nuo seniausių laikų mediena buvo naudojama medžioklei, ugniai įžiebti, namams statyti, šilumai išgauti ir daugybei kitų dalykų. Medienos panaudojimas tikrai platus. Tai medžiaga, iš kurios šiandieninių technologijų pagalba, galima pagaminti praktiškai viską.

Plačiausiai žinomos medienos panaudojimo sritys yra:

  • Popieriaus gamyba. Popieriaus gamybai sunaudojama labai daug medžių. Tinkamiausia mediena popieriui gaminti yra spygliuočių mediena. Retkarčiais naudojamas ir medvilnės, lino ar kanapių pluoštas. Gaminant popierių iš medienos, tam naudojama medienoje esanti celiuliozė. Popieriui gaminti reikalingi įvairūs etapai, galutiniame etape gaminamas popierius laikraščiams, knygoms, kartonui bei kitoms reikmėms. Popierių galima perdirbti, perdirbtas popierius paprastai naudojamas laikraščiams ir tualetiniam popieriui. Įvairiais duomenimis Amerikoje kasmet kiekvienas žmogus sunaudoja maždaug 300 kg popieriaus! Vadinasi, tam reikia gana nemažai medienos.
  • Kuras. Mediena kurui naudojama tiek didmiesčiuose, tiek mažesniuose miesteliuose. Tai pagrindinė medžiaga kūrenimui. Kaitriausios yra ąžuolo, klevo, uosio, beržo maumedžio malkos. Tačiau taip pat kūrenimui naudojamos ir alksnio, juodalksnio, drebulės, pušies, liepos mediena. Tai vis dar viena populiariausių medžiagų šilumai ir energijai išgauti.
  • Medžio drožyba. Medis menininkams – laisvė fantazijai. Iš medžio galima išdrožti įvairiausias skulptūras ir kitokius dirbinius. Jais galima papuošti parkus, dideles erdves, kiemus, namus. Mediena niekada nebus senamadiška, ji visuomet madinga. Skulptūros ir jų gamyba lavina ne tik menininkų, tačiau ir visų kitų žmonių fantaziją. Malonu jomis gėrėtis, be to lavinamas estetinis skonis. Lietuvoje medinės skulptūros gana populiarios, nemažai jų galima rasti kaimo turizmo sodybose, muziejuose, parkuose.
  • Baldų gamyba. Medienos baldai labai vertinami ir laikomi prabangos dalyku. Jų kaina gana nemaža, tačiau jie yra ilgaamžiai ir kokybiški. Labiausiai baldų gamybai tinka ąžuolo mediena, ji laikoma tvirčiausia ir geriausia mediena. Tačiau, taip pat naudojama ir alksnio, beržo, pušies, juodalksnio mediena. Mediniai baldai gali būti perduodami ir ateities kartoms, nes jie ilgaamžiai, gerai išsilaiko net kelis šimtmečius.
  • Statybos. Statybos viena plačiausių medienos panaudojimo sričių. Čia galima atlikti begalę architektūrinių sprendimų, o taip pat panaudoti medieną ir kaip interjero detalę. Mediniai namai statomi jau nuo seniausių laikų. Tai viena geriausių statybinių medžiagų. Be to, mediniai namai yra ilgaamžiai ir ekologiški, o šiandien tai ypač aktualu. Taip pat, dažnai mediena naudojama grindims, sutvirtinimams, durims, langams. Nors plastikiniai langai šiandien populiaresni, vis dėlto, yra žmonių, kurie mieliau renkasi medinius langus ir duris. Labai gražiai ir prabangiai atrodo mediniai laiptai, sienos. Vasara ypač norisi turėti terasą, o mediena tam puikiai tinka. Medinės terasos ne tik jaukios, tačiau atrodo stilingai, o laiką jose leisti labai malonu.

Be anksčiau minėtų medienos panaudojimo būdų, mediena taip pat plačiai naudojama namų ir sodo interjere, aksesuarų gamyboje, mediena taip pat naudojama ir gaminant drabužius. Gražiai ir stilingai atrodo mediniai nuotraukų rėmeliai, lentynos, veidrodžių rėmai, šaukštai bei kiti stalo įrankiai. Jie tinka prie įvairaus interjero ir suteikia jaukumo. Medienos gaminiai tikrai neatrodo senamadiškai ar nekokybiškai, priešingai, mediniai gaminiai yra itin kokybiški. Taip pat vis dar gaminamos medinės valtys, plaustai. Kaimuose dar galima sutikti medinių vežimų ir kitų senovę primenančių daiktų. Medienos panaudojimo spektras labai platus, nuo popieriaus, namų iki drabužių ir interjero detalių. Tai viena iš nedaugelio natūralių medžiagų, kurios pasižymi universalumu, ilgaamžiškumu ir kokybe.